Naval Academy
MD/VA State Tournament 2010
Finals
3/14/10

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 100

Winner School How Opponent School Result
David Aiello Matdogs M-Dec Daniel Medcalfe Old Mill 13-4
Randy Watson Dundalk Dec Russell Ramsey Highlanders 7-3
Walter Johnson III Woodlawn Dec Bryan Ramey Cobras 6-2
Austin Riggs Bandits Dec Matt Pente Warhawks 1 9-3


 Weight Class: 105

Winner School How Opponent School Result
Dimitri Callas Old Mill Dec JC Myers Warriors 3-1
Connor Mitchell Matdogs Forf Stephen Jernigan Fallston 1
Josh Simon Vipers 1 Dec Autin Atkinson Middle River 5-3
Justin Elwell Outlaws Dec Matt Kelly Cougars 4-3


 Weight Class: 110

Winner School How Opponent School Result
Luke Sodegren Bandits T-Fall Ben Montanye Reisterstown
Matt Linehan Severna Park Dec Frankie Johnson Boys Latin 1-0
Brock Jacobson Bandits Fall Logan Hull Manchester .47
Andrew Conine Outlaws Def Hunter Sutton Generals


 Weight Class: 115

Winner School How Opponent School Result
Michael Hulcher Rangers T-Fall Sam Rowell Outlaws 15-0
Rocco Bruno Boys Latin Forf Johnny Craig Chesapeake Youth
Austin Pagnotta Warhawks 1 Fall Justice Jacobs Marauders 4.24
Bobby Twigg Manchester M-Dec Dylan Wisman Matdogs 11-3


 Weight Class: 122

Winner School How Opponent School Result
Andrew Merrill Manchester Fall Brandon Fraiser Dundalk
Justice Weaver Marauders T-Fall Ryan Baranovic Old Mill
Chris Almony Fallston 1 Dec Anthony Cable Rampage 9-3
Alfred Bannister Rampage T-Fall Logan Breitenbach Chesapeake Youth 4.55


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Walter Carlson Chargers Fall Scott Wolfendale Old Mill
Donovan Peek Vipers 1 Dec Morgan McColgan Parkville 6-5
Austin Jenkins Cobras M-Dec Jacob Seipp Manchester 8-0
Michael Sprague Outlaws M-Dec Tyree Mclellan Woodlawn 17-4


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Ryan Baublitz Chesapeake Youth Fall Michael Wilkerson Vipers 1 5.12
Paul Jones Dundalk M-Dec Travon Wright Woodlawn 19-10
Logan Shurina Cobras Dec Jake Pooton Warriors 6-0
Bryce Pappas Navy Seals Fall Mike Smith Warhawks 1 5.00


 Weight Class: 165

Winner School How Opponent School Result
Ian Reilly Bandits Fall Logan Barr Chargers
M.Meehan Navy Seals Fall Logan Kirby Outlaws
Zach Abey Chesapeake Youth M-Dec Brett Blankenship Cobras 14-6
Justin Knode Old Mill Dec Dan Hawkins Cape 8-6


 Weight Class: 200

Winner School How Opponent School Result
Jordan Miner Cobras Fall Corey Jenkins Marauders
Mason Phoenix Chesapeake Bay Fall Justin Cobena Mount St. Joe
Jake Pinkston Bandits Fall Joseph Ralli Outlaws
Kyle Snyder Warhawks 1 Fall Wyatt Cook Manchester


 Weight Class: 50

Winner School How Opponent School Result
Matthew Fouts Dundalk Fall Henry Friskey Golden Ring
Ryan DeLeon Matdogs Dec Chris Barnabae Mount St. Joe
Jonathan Nail Matdogs Dec Colin Planta Warhawks 1 2-0
Luke Kowalski Outlaws Dec Kurt McHenry Rangers 7-4


 Weight Class: 55

Winner School How Opponent School Result
Gavin Stoddard Rampage Fall PJ Truntich South River
Matthew Jun Dundalk Dec Chase Williams Vipers 1 8-6
King Sandoval Bandits M-Dec Ricky Couch Chesapeake Youth 12-2
Brian Staurt Rampage Dec Luke Strappelli Fallston 1 3-2


 Weight Class: 60

Winner School How Opponent School Result
Deshawn Strand Woodlawn M-Dec David Hernandez Chargers 13-4
Colin Savage Wolverines Dec David Patterson Golden Ring 5-2
Sam Book Bandits Fall Kyle Farace Vipers 1
Joe Thomas Warhawks 1 Fall Destin Gallop Middle River


 Weight Class: 65

Winner School How Opponent School Result
Chris Sanchez Generals Dec Patrick Langeluttig Warriors 10-5
Grant Gorvette Matdogs Dec Jason Kraiser Warhawks 2 4-2
Ryan Lawrence Cougars Dec Josh Laubach Middle River 2-0
Brandon Savage Mount St. Joe Dec Daniel Planta Warhawks 1 5-1


 Weight Class: 70

Winner School How Opponent School Result
Robert Garnett Bandits Dec Justin Thomas Chesapeake Bay 7-0
Josue Curbean Woodlawn Dec Scott Obendorfer Cougars 5-4
Braiden Alovasatos Warhawks 1 Dec Kahlan Lermer Boys Latin 4-0
Michael Doetsch Dundalk M-Dec Joshua Nail Matdogs 9-0


 Weight Class: 75

Winner School How Opponent School Result
Stevie Smith Cape Forf CJ Skokowski Fallston 1
Troy Kilcarr Vipers 1 Dec Yarhoski Aldiva Cobras 10-4
Steven Simpson Rampage Dec Owen Rill Manchester 7-0
Michael Beck Vipers 1 Dec TK Megonigal Raiders 3-0


 Weight Class: 80

Winner School How Opponent School Result
Brendan Grammes Matdogs Dec Paul Hutton Generals 11-4
Kevin Budock Warhawks 1 Dec Zachary Dwyer Fallston 1 7-0
Morgan Way Warhawks 1 Fall Adam Whitesell Generals
Tyshawn Williams Woodlawn Dec Bill Poku Bandits 5-4


 Weight Class: 85

Winner School How Opponent School Result
Blake Young Dundalk Dec Cory Obendorfer Cougars 3-2
Isaiah Mack Owings Mills Forf Ronnie Powell Mckim
Tanner Chaplin Old Mill Dec Logan Garland Manchester 4-3
Ryan Friedman Fallston 1 Dec Colin Kowalski Outlaws 2-0


 Weight Class: 90

Winner School How Opponent School Result
Brandon Bekar Owings Mills Fall Colton Smith Chesapeake Bay
Connor Strunk Vipers 1 M-Dec Dylan Hunziker Highlanders 8-0
Conor Grammes Matdogs T-Fall Troy Berkheimer Outlaws 16-0
Cameron Harrell Cape Dec Zeke Salvo Fallston 1 7-0


 Weight Class: 95

Winner School How Opponent School Result
Malik Woody Mckim Fall Reid Robilotto Cougars
Michael Pearson Mount St. Joe Dec Wolfie Bradley Chesapeake Youth 7-2
Corey Huntley Fallston 1 T-Fall Hunter Manley Bandits 15-0
Brandon Walker Cobras Dec Zach Smith Cape 10-4


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved