Naval Academy
MD/VA State Tournament 2010
Consolation - 3rd round
3/14/10

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 100

Winner School How Opponent School Result
David Aiello Matdogs Dec Brian Kirby Outlaws
Randy Watson Dundalk Fall Hunter Cotsoradis Boys Latin
Walter Johnson III Woodlawn Fall Christian Scott Fallston 1
Daniel Medcalfe Old Mill M-Dec Matt Wagner Perry Hall


 Weight Class: 105

Winner School How Opponent School Result
JC Myers Warriors Dec Fabian Rodriquez Marauders
Connor Mitchell Matdogs Dec Joe Kuegler Warriors
Josh Simon Vipers 1 T-Fall Reid Chaconas Warriors
Dimitri Callas Old Mill M-Dec Dillan Edwards Cape


 Weight Class: 110

Winner School How Opponent School Result
Logan Hull Manchester M-Dec Nick Montanye Reisterstown
Luke Sodegren Bandits Dec Brett Simon Vipers 1
Frankie Johnson Boys Latin Dec Jake Ward Marauders
Ben Montanye Reisterstown Dec Dennis Grindle HBU


 Weight Class: 115

Winner School How Opponent School Result
Austin Pagnotta Warhawks 1 Fall Kyle Bauer Dundalk
Sam Rowell Outlaws M-Dec Wade Slatniske Warriors
Michael Hulcher Rangers Dec Jordan Jones Old Mill
Justice Jacobs Marauders Fall Yoshi Tanenbaum Generals


 Weight Class: 122

Winner School How Opponent School Result
Ryan Baranovic Old Mill Dec Austin Twigg Warhawks 1
Chris Almony Fallston 1 Fall Stephen Sims Vipers 1
Andrew Merrill Manchester Fall Luke Boyd Golden Ring


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Walter Carlson Chargers Fall Malik Curbean Woodlawn
Donovan Peek Vipers 1 Dec Robbie Klebe Chesapeake Youth
Scott Wolfendale Old Mill Forf Jesse Krasner Wolverines
Morgan McColgan Parkville Dec Josh Grier Parkville


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Michael Wilkerson Vipers 1 Fall Laekwon Pegues Owings Mills
Jake Pooton Warriors Fall Damian Titow Mount St. Joe
Ryan Baublitz Chesapeake Youth Fall Daniel Mika Bandits
Paul Jones Dundalk Fall Cullens Jones Golden Ring


 Weight Class: 165

Winner School How Opponent School Result
Zach Abey Chesapeake Youth Fall Alex Dowling Fallston 1
Ian Reilly Bandits Fall Sage Jones Dundalk
Logan Barr Chargers Dec Niko Carafano Cougars


 Weight Class: 200

Winner School How Opponent School Result
Mason Phoenix Chesapeake Bay Fall Justin Foster Old Mill
Corey Jenkins Marauders Fall Kyle Pennewill Perry Hall
Justin Cobena Mount St. Joe Fall Mike Boesl Mount St. Joe


 Weight Class: 50

Winner School How Opponent School Result
Matthew Fouts Dundalk M-Dec Mason Smith Mount St. Joe
Chris Barnabae Mount St. Joe M-Dec Joe Couch Chesapeake Youth
Ryan DeLeon Matdogs M-Dec Alex DuFour Owings Mills
Henry Friskey Golden Ring Fall Nichlas Kobrick Parkville


 Weight Class: 55

Winner School How Opponent School Result
PJ Truntich South River Dec Jay Bollinger Wolverines
Chase Williams Vipers 1 M-Dec Michael Mitrega Fallston 1
Matthew Jun Dundalk T-Fall Sebastian Cummings Reisterstown
Gavin Stoddard Rampage Def Ryan Wagener Golden Ring


 Weight Class: 60

Winner School How Opponent School Result
Deshawn Strand Woodlawn M-Dec Nick Schardt Chesapeake Youth
David Patterson Golden Ring Fall Sean Scott Warriors
Kyle Farace Vipers 1 Fall Earl Blake Mt.Airy
David Hernandez Chargers Dec Nathan Porter Mount St. Joe


 Weight Class: 65

Winner School How Opponent School Result
Patrick Langeluttig Warriors Dec Noah Michael Perry Hall
Grant Gorvette Matdogs M-Dec Chris Spano Warhawks 2
Chris Sanchez Generals Dec Orlando Redd Mckim
Jason Kraiser Warhawks 2 Fall Reaves Arnold Chargers


 Weight Class: 70

Winner School How Opponent School Result
Scott Obendorfer Cougars Fall Ryker Eckenbarger Warriors
Justin Thomas Chesapeake Bay Fall Jack Parr Manchester
Robert Garnett Bandits Fall Aidan Welsch Cape
Josue Curbean Woodlawn M-Dec Colin McDonald Fallston 1


 Weight Class: 75

Winner School How Opponent School Result
CJ Skokowski Fallston 1 Dec CJ Smith Warhawks 1
Troy Kilcarr Vipers 1 Fall Nick Malinowski Boys Latin
Stevie Smith Cape Dec Jacob Rendelman Owings Mills
Yarhoski Aldiva Cobras Def Anthony Bruno Bandits


 Weight Class: 80

Winner School How Opponent School Result
Brendan Grammes Matdogs Dec Jeffrey Hayden Vipers 1
Kevin Budock Warhawks 1 Dec Naron Gilmer Middle River
Paul Hutton Generals Fall Austin Smith Fallston 1
Zachary Dwyer Fallston 1 Fall Darren Cockerville Parkville


 Weight Class: 85

Winner School How Opponent School Result
Cory Obendorfer Cougars Dec Connor Joyce Cape
Logan Garland Manchester Dec Garrett Neff Generals
Blake Young Dundalk Fall Bret Shurina Cobras
Isaiah Mack Owings Mills Dec Dennis Marmalyukov Reisterstown


 Weight Class: 90

Winner School How Opponent School Result
Colton Smith Chesapeake Bay T-Fall Bryan Davis Wolverines
Troy Berkheimer Outlaws Fall Mark Guglielmini Mt.Airy
Connor Strunk Vipers 1 Fall Shawn Orem Mount St. Joe
Brandon Bekar Owings Mills Dec Andrew Hemberger Generals


 Weight Class: 95

Winner School How Opponent School Result
Malik Woody Mckim M-Dec Justin Langeluttig Warriors
Wolfie Bradley Chesapeake Youth Dec Shane Wilson Eagles
Michael Pearson Mount St. Joe Dec Chris Minor Outlaws
Reid Robilotto Cougars Def James Puccinelli South River


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved