Naval Academy
MD/VA State Tournament 2010
Consolation - 2nd round
3/14/10

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 100

Winner School How Opponent School Result
David Aiello Matdogs Dec Jack Akers Warriors
Christian Scott Fallston 1 Fall Nate Hammond Chesapeake Youth
Daniel Medcalfe Old Mill Fall Colton Macleod Manchester


 Weight Class: 105

Winner School How Opponent School Result
Fabian Rodriquez Marauders Dec Jake Collins Outlaws
Connor Mitchell Matdogs Fall Brittany Swain Golden Ring
Dillan Edwards Cape Forf Chase Pappas Navy Seals


 Weight Class: 110

Winner School How Opponent School Result
Nick Montanye Reisterstown M-Dec Jawan Thomas Mount St. Joe
Luke Sodegren Bandits Fall Cameron Watts Fallston 1
Jake Ward Marauders Dec Ethan Smolley Warriors
Ben Montanye Reisterstown T-Fall Robbie Shovan Vipers 2


 Weight Class: 115

Winner School How Opponent School Result
Kyle Bauer Dundalk Fall Trebreh Johnson Mckim
Wade Slatniske Warriors Fall James Fama Mount St. Joe
Jordan Jones Old Mill Fall Brady Rossiter Vipers 2
Yoshi Tanenbaum Generals Fall RaQuante Womach Lansdowne


 Weight Class: 122

Winner School How Opponent School Result


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Malik Curbean Woodlawn M-Dec Troy Walters Warhawks 1
Jesse Krasner Wolverines Def Matt Evans Warriors
Josh Grier Parkville Dec Thomas Garvey Severna Park


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Damian Titow Mount St. Joe Fall Eddie Merrill Manchester


 Weight Class: 165

Winner School How Opponent School Result
Alex Dowling Fallston 1 Fall Enrico Cummings Middle River


 Weight Class: 200

Winner School How Opponent School Result


 Weight Class: 50

Winner School How Opponent School Result
Mason Smith Mount St. Joe Fall Mason Jones Old Mill
Joe Couch Chesapeake Youth M-Dec Anthony Reid Bandits 10-0
Ryan DeLeon Matdogs Fall Gage Carr Middle River


 Weight Class: 55

Winner School How Opponent School Result
Jay Bollinger Wolverines Dec Philip Smith Woodlawn 9-6
Michael Mitrega Fallston 1 M-Dec Dylon Duncan Middle River 9-1
Sebastian Cummings Reisterstown Fall Josh Creegan Cougars
Gavin Stoddard Rampage Fall Nicky Zoski Rangers


 Weight Class: 60

Winner School How Opponent School Result
Nick Schardt Chesapeake Youth Fall J.Cassidy Navy Seals
Earl Blake Mt.Airy Fall Marcus Tolson Bucs
Nathan Porter Mount St. Joe Dec Raymond Kable Warriors


 Weight Class: 65

Winner School How Opponent School Result
Noah Michael Perry Hall Dec Camron Pegues Owings Mills
Chris Spano Warhawks 2 M-Dec Owen Ebel Marauders 11-2
Chris Sanchez Generals Fall Cody Pfaff Warriors


 Weight Class: 70

Winner School How Opponent School Result
Ryker Eckenbarger Warriors Fall Alex Brown Wolverines
Jack Parr Manchester Dec Joshua Kendrick Vipers 1
Aidan Welsch Cape Dec Nick Goray Bucs
Colin McDonald Fallston 1 Dec Donavyn Hohman Middle River 6-0


 Weight Class: 75

Winner School How Opponent School Result
CJ Smith Warhawks 1 Fall Joshua Harrison Parkville
Troy Kilcarr Vipers 1 M-Dec Domonic Ryese Woodlawn
Jacob Rendelman Owings Mills Dec Darian Karriri Vipers 2 6-4
Anthony Bruno Bandits Def Cole Wetzel Manchester


 Weight Class: 80

Winner School How Opponent School Result
Jeffrey Hayden Vipers 1 Fall Tom Boldosser Warriors
Paul Hutton Generals T-Fall Dean Rill Manchester
Darren Cockerville Parkville M-Dec Comeron Nelson Middle River


 Weight Class: 85

Winner School How Opponent School Result
Cory Obendorfer Cougars M-Dec Jeffrey Walker Marauders
Bret Shurina Cobras M-Dec Kyle Massemore Mount St. Joe
Dennis Marmalyukov Reisterstown Fall Mason Kilcarr Vipers 1


 Weight Class: 90

Winner School How Opponent School Result
Bryan Davis Wolverines Dec Noah Kalishman Warhawks 1 3-1
Troy Berkheimer Outlaws Fall Justin Harrison Parkville
Shawn Orem Mount St. Joe Dec Colton Haugh Boys Latin
Andrew Hemberger Generals Fall Zach Sinor Warriors


 Weight Class: 95

Winner School How Opponent School Result
Justin Langeluttig Warriors Dec Aidan Cunningham Vipers 1
Shane Wilson Eagles Fall Michael Long Boys Latin
Chris Minor Outlaws Fall Ryan Craig Warriors
Reid Robilotto Cougars Fall Holden Taylor Reisterstown


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved