Naval Academy
MD/VA State Tournament 2010
Championship - Quarterfinals
3/14/10

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]


 Weight Class: 100

Winner School How Opponent School Result
Austin Riggs Bandits Fall Brian Kirby Outlaws
Russell Ramsey Highlanders Dec Randy Watson Dundalk 12-11
Bryan Ramey Cobras Fall Walter Johnson III Woodlawn
Matt Pente Warhawks 1 Fall Matt Wagner Perry Hall


 Weight Class: 105

Winner School How Opponent School Result
Stephen Jernigan Fallston 1 Dec JC Myers Warriors 6-0
Justin Elwell Outlaws Fall Joe Kuegler Warriors
Matt Kelly Cougars Dec Josh Simon Vipers 1 12-5
Autin Atkinson Middle River Dec Dimitri Callas Old Mill 10-5


 Weight Class: 110

Winner School How Opponent School Result
Brock Jacobson Bandits T-Fall Logan Hull Manchester 17-1
Hunter Sutton Generals Fall Brett Simon Vipers 1
Matt Linehan Severna Park Dec Frankie Johnson Boys Latin 6-1
Andrew Conine Outlaws Fall Dennis Grindle HBU


 Weight Class: 115

Winner School How Opponent School Result
Dylan Wisman Matdogs M-Dec Austin Pagnotta Warhawks 1
Rocco Bruno Boys Latin Dec Sam Rowell Outlaws 6-4
Bobby Twigg Manchester Fall Michael Hulcher Rangers
Johnny Craig Chesapeake Youth Fall Justice Jacobs Marauders


 Weight Class: 122

Winner School How Opponent School Result
Logan Breitenbach Chesapeake Youth Fall Austin Twigg Warhawks 1
Justice Weaver Marauders Fall Brandon Fraiser Dundalk
Alfred Bannister Rampage Fall Chris Almony Fallston 1
Anthony Cable Rampage T-Fall Andrew Merrill Manchester


 Weight Class: 130

Winner School How Opponent School Result
Tyree Mclellan Woodlawn T-Fall Walter Carlson Chargers
Austin Jenkins Cobras Fall Donovan Peek Vipers 1
Jacob Seipp Manchester Fall Scott Wolfendale Old Mill
Michael Sprague Outlaws Dec Morgan McColgan Parkville 10-3


 Weight Class: 145

Winner School How Opponent School Result
Logan Shurina Cobras Fall Michael Wilkerson Vipers 1
Mike Smith Warhawks 1 Dec Jake Pooton Warriors 1-0
Travon Wright Woodlawn M-Dec Daniel Mika Bandits 19-8
Bryce Pappas Navy Seals Fall Paul Jones Dundalk


 Weight Class: 165

Winner School How Opponent School Result
Justin Knode Old Mill Dec Zach Abey Chesapeake Youth 7-5
Brett Blankenship Cobras Fall Sage Jones Dundalk
Logan Kirby Outlaws Dec M.Meehan Navy Seals 8-6
Dan Hawkins Cape Fall Logan Barr Chargers


 Weight Class: 200

Winner School How Opponent School Result
Wyatt Cook Manchester Fall Jordan Miner Cobras
Joseph Ralli Outlaws Fall Mason Phoenix Chesapeake Bay
Kyle Snyder Warhawks 1 Fall Kyle Pennewill Perry Hall
Jake Pinkston Bandits Fall Mike Boesl Mount St. Joe


 Weight Class: 50

Winner School How Opponent School Result
Jonathan Nail Matdogs Fall Matthew Fouts Dundalk
Kurt McHenry Rangers Def Chris Barnabae Mount St. Joe
Colin Planta Warhawks 1 Fall Alex DuFour Owings Mills
Luke Kowalski Outlaws Fall Nichlas Kobrick Parkville


 Weight Class: 55

Winner School How Opponent School Result
Brian Staurt Rampage Fall PJ Truntich South River
Ricky Couch Chesapeake Youth Dec Chase Williams Vipers 1 4-3
King Sandoval Bandits Fall Matthew Jun Dundalk
Luke Strappelli Fallston 1 Fall Ryan Wagener Golden Ring


 Weight Class: 60

Winner School How Opponent School Result
Joe Thomas Warhawks 1 Fall Deshawn Strand Woodlawn
Colin Savage Wolverines Dec David Patterson Golden Ring 12-8
Sam Book Bandits Dec Kyle Farace Vipers 1 6-3
Destin Gallop Middle River Dec David Hernandez Chargers 6-0


 Weight Class: 65

Winner School How Opponent School Result
Josh Laubach Middle River Fall Patrick Langeluttig Warriors
Daniel Planta Warhawks 1 Dec Grant Gorvette Matdogs 6-4
Brandon Savage Mount St. Joe Fall Orlando Redd Mckim
Ryan Lawrence Cougars Fall Jason Kraiser Warhawks 2


 Weight Class: 70

Winner School How Opponent School Result
Joshua Nail Matdogs Dec Scott Obendorfer Cougars 6-2
Kahlan Lermer Boys Latin Dec Justin Thomas Chesapeake Bay 4-0
Michael Doetsch Dundalk M-Dec Robert Garnett Bandits 14-4
Braiden Alovasatos Warhawks 1 M-Dec Josue Curbean Woodlawn 10-1


 Weight Class: 75

Winner School How Opponent School Result
Michael Beck Vipers 1 Dec CJ Skokowski Fallston 1 6-1
Steven Simpson Rampage M-Dec Nick Malinowski Boys Latin 14-4
TK Megonigal Raiders Dec Stevie Smith Cape 7-2
Owen Rill Manchester Dec Yarhoski Aldiva Cobras 5-0


 Weight Class: 80

Winner School How Opponent School Result
Tyshawn Williams Woodlawn Dec Brendan Grammes Matdogs 4-0
Adam Whitesell Generals Dec Kevin Budock Warhawks 1 2-1
Morgan Way Warhawks 1 Fall Austin Smith Fallston 1
Bill Poku Bandits Dec Zachary Dwyer Fallston 1 6-0


 Weight Class: 85

Winner School How Opponent School Result
Colin Kowalski Outlaws Fall Connor Joyce Cape
Tanner Chaplin Old Mill Dec Logan Garland Manchester 5-4
Ronnie Powell Mckim Fall Blake Young Dundalk
Ryan Friedman Fallston 1 T-Fall Isaiah Mack Owings Mills


 Weight Class: 90

Winner School How Opponent School Result
Zeke Salvo Fallston 1 M-Dec Colton Smith Chesapeake Bay 10-0
Conor Grammes Matdogs T-Fall Mark Guglielmini Mt.Airy
Cameron Harrell Cape Fall Connor Strunk Vipers 1
Dylan Hunziker Highlanders Dec Brandon Bekar Owings Mills 6-0


 Weight Class: 95

Winner School How Opponent School Result
Zach Smith Cape T-Fall Malik Woody Mckim
Hunter Manley Bandits Dec Wolfie Bradley Chesapeake Youth 5-2
Corey Huntley Fallston 1 M-Dec Michael Pearson Mount St. Joe 12-4
Brandon Walker Cobras T-Fall James Puccinelli South River 15-0


[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved