Naval Academy
MD/VA State Tournament 2010
Championship - Quarterfinals
3/14/10

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

MD/VA State Tournament 2010
Naval Academy
3/14/10
Championship - Quarterfinals
Weight: 100
Austin Riggs Bandits Fall Brian Kirby Outlaws
Russell Ramsey Highlanders Dec Randy Watson Dundalk, 12-11
Bryan Ramey Cobras Fall Walter Johnson III Woodlawn
Matt Pente Warhawks 1 Fall Matt Wagner Perry Hall
Weight: 105
Stephen Jernigan Fallston 1 Dec JC Myers Warriors, 6-0
Justin Elwell Outlaws Fall Joe Kuegler Warriors
Matt Kelly Cougars Dec Josh Simon Vipers 1, 12-5
Autin Atkinson Middle River Dec Dimitri Callas Old Mill, 10-5
Weight: 110
Brock Jacobson Bandits T-Fall Logan Hull Manchester, 17-1
Hunter Sutton Generals Fall Brett Simon Vipers 1
Matt Linehan Severna Park Dec Frankie Johnson Boys Latin, 6-1
Andrew Conine Outlaws Fall Dennis Grindle HBU
Weight: 115
Dylan Wisman Matdogs M-Dec Austin Pagnotta Warhawks 1
Rocco Bruno Boys Latin Dec Sam Rowell Outlaws, 6-4
Bobby Twigg Manchester Fall Michael Hulcher Rangers
Johnny Craig Chesapeake Youth Fall Justice Jacobs Marauders
Weight: 122
Logan Breitenbach Chesapeake Youth Fall Austin Twigg Warhawks 1
Justice Weaver Marauders Fall Brandon Fraiser Dundalk
Alfred Bannister Rampage Fall Chris Almony Fallston 1
Anthony Cable Rampage T-Fall Andrew Merrill Manchester
Weight: 130
Tyree Mclellan Woodlawn T-Fall Walter Carlson Chargers
Austin Jenkins Cobras Fall Donovan Peek Vipers 1
Jacob Seipp Manchester Fall Scott Wolfendale Old Mill
Michael Sprague Outlaws Dec Morgan McColgan Parkville, 10-3
Weight: 145
Logan Shurina Cobras Fall Michael Wilkerson Vipers 1
Mike Smith Warhawks 1 Dec Jake Pooton Warriors, 1-0
Travon Wright Woodlawn M-Dec Daniel Mika Bandits, 19-8
Bryce Pappas Navy Seals Fall Paul Jones Dundalk
Weight: 165
Justin Knode Old Mill Dec Zach Abey Chesapeake Youth, 7-5
Brett Blankenship Cobras Fall Sage Jones Dundalk
Logan Kirby Outlaws Dec M.Meehan Navy Seals, 8-6
Dan Hawkins Cape Fall Logan Barr Chargers
Weight: 200
Wyatt Cook Manchester Fall Jordan Miner Cobras
Joseph Ralli Outlaws Fall Mason Phoenix Chesapeake Bay
Kyle Snyder Warhawks 1 Fall Kyle Pennewill Perry Hall
Jake Pinkston Bandits Fall Mike Boesl Mount St. Joe
Weight: 50
Jonathan Nail Matdogs Fall Matthew Fouts Dundalk
Kurt McHenry Rangers Def Chris Barnabae Mount St. Joe
Colin Planta Warhawks 1 Fall Alex DuFour Owings Mills
Luke Kowalski Outlaws Fall Nichlas Kobrick Parkville
Weight: 55
Brian Staurt Rampage Fall PJ Truntich South River
Ricky Couch Chesapeake Youth Dec Chase Williams Vipers 1, 4-3
King Sandoval Bandits Fall Matthew Jun Dundalk
Luke Strappelli Fallston 1 Fall Ryan Wagener Golden Ring
Weight: 60
Joe Thomas Warhawks 1 Fall Deshawn Strand Woodlawn
Colin Savage Wolverines Dec David Patterson Golden Ring, 12-8
Sam Book Bandits Dec Kyle Farace Vipers 1, 6-3
Destin Gallop Middle River Dec David Hernandez Chargers, 6-0
Weight: 65
Josh Laubach Middle River Fall Patrick Langeluttig Warriors
Daniel Planta Warhawks 1 Dec Grant Gorvette Matdogs, 6-4
Brandon Savage Mount St. Joe Fall Orlando Redd Mckim
Ryan Lawrence Cougars Fall Jason Kraiser Warhawks 2
Weight: 70
Joshua Nail Matdogs Dec Scott Obendorfer Cougars, 6-2
Kahlan Lermer Boys Latin Dec Justin Thomas Chesapeake Bay, 4-0
Michael Doetsch Dundalk M-Dec Robert Garnett Bandits, 14-4
Braiden Alovasatos Warhawks 1 M-Dec Josue Curbean Woodlawn, 10-1
Weight: 75
Michael Beck Vipers 1 Dec CJ Skokowski Fallston 1, 6-1
Steven Simpson Rampage M-Dec Nick Malinowski Boys Latin, 14-4
TK Megonigal Raiders Dec Stevie Smith Cape, 7-2
Owen Rill Manchester Dec Yarhoski Aldiva Cobras, 5-0
Weight: 80
Tyshawn Williams Woodlawn Dec Brendan Grammes Matdogs, 4-0
Adam Whitesell Generals Dec Kevin Budock Warhawks 1, 2-1
Morgan Way Warhawks 1 Fall Austin Smith Fallston 1
Bill Poku Bandits Dec Zachary Dwyer Fallston 1, 6-0
Weight: 85
Colin Kowalski Outlaws Fall Connor Joyce Cape
Tanner Chaplin Old Mill Dec Logan Garland Manchester, 5-4
Ronnie Powell Mckim Fall Blake Young Dundalk
Ryan Friedman Fallston 1 T-Fall Isaiah Mack Owings Mills
Weight: 90
Zeke Salvo Fallston 1 M-Dec Colton Smith Chesapeake Bay, 10-0
Conor Grammes Matdogs T-Fall Mark Guglielmini Mt.Airy
Cameron Harrell Cape Fall Connor Strunk Vipers 1
Dylan Hunziker Highlanders Dec Brandon Bekar Owings Mills, 6-0
Weight: 95
Zach Smith Cape T-Fall Malik Woody Mckim
Hunter Manley Bandits Dec Wolfie Bradley Chesapeake Youth, 5-2
Corey Huntley Fallston 1 M-Dec Michael Pearson Mount St. Joe, 12-4
Brandon Walker Cobras T-Fall James Puccinelli South River, 15-0

[Home] [Pairings] [Brackets] [Teams] [Weights] [Results] [Photos]

Tourney Contact



00000
e-mail:
Publisher
Preferred Educational Software
9585 Woodgate Lane
Byron IL 61010
Phone: (888) 959-2016
e-mail: cotterk@pes-sports.com

© 2001 - All rights reserved